Scenariusze

Zamieszczam pewne z bardzo licznych opracowanych przeze mnie  scenariuszy lekcji.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;




Scenariusz lekcji Matematyki w klasie  I  Gimnazjum

Temat: Figury symetryczne w układzie współrzędnych.( 1  godz.)

Cel główny: rozpoznawanie figur symetrycznych w układzie współrzędnych
Cel operacyjne:
o   uczeń zna własności figur symetrycznych względem prostej oraz symetrycznych względem punktu,
o   uczeń potrafi zaznaczyć punkty w układzie współrzędnych,
o   uczeń potrafi odczytywać współrzędne punktów w układzie współrzędnych,
o   uczeń umie rysować figury symetryczne względem prostej, gdy figura i oś nie mają punktów wspólnych oraz, gdy mają punkty wspólne,
o   uczeń umie rysować figury w symetrii środkowej, gdy środek symetrii nie należy do figury oraz, gdy należy do figury,
Metoda:
- metoda praktyczna(metoda  realizacji zadań wytwórczych),
- praca z komputerem w grupach dwuosobowych,
Forma pracy:
- praca w grupach 2 os.

Środki  dydaktyczne: komputery- praca w programie GeoGebra (Uwaga! Uczniowie już są zapoznani z podstawowymi funkcjami danego programu),
- kartki z skserowanymi zadaniami,
- prezentacja w Power Point „ Figury symetryczne”,
-projektor,
-podręcznik, zeszyt ćwiczeń- „ Matematyka z plusem” GWO,
Przebieg lekcji:
I). Część wstępna( 5 minut).
Czynności organizacyjne. Sprawdzenie i ocena pracy domowej.
- praca dotyczyła kreślenia figur w symetrii osiowej oraz w symetrii środkowej.
II). Nawiązanie do tematu lekcji ( 10 minut).
            - własności punktów symetrycznych względem prostej,
            - własności punktów symetrycznych względem punktu,
            - zaznaczenie punktów  A=(2; -4), B=(-3;0), C=(-1; -4,5)w układzie współrzędnych,
            - odczytanie współrzędnych czterech punktów zaznaczonych w układzie współrzędnych,
III). Część właściwa lekcji(25 minut).
1.      Zapis tematu na tablicy i w zeszytach uczniów.
2.      Nauczyciel zapoznaje uczniów z prezentacją dotyczącą przekształcania figur w układzie współrzędnych:
- symetria względem osi OX,


- symetria względem osi OY,

-symetria względem punktu (0,0)
 
3.      Praca uczniów w grupach 2 os. przy komputerach w programie GeoGebra

4.      Pytania  do uczniów  dotyczące zależności między współrzędnymi punktów symetrycznych względem osi OX, OY oraz punktu  (0,0).
5.      Prezentacja wykonanych przez uczniów zadań, wnioski dotyczące zależności miedzy współrzędnymi są zapisane w zeszycie.
IV). Część końcowa ( 5 minut).
1.      Zadanie pracy domowej- zadania z podręcznika. Rysunki pomocnicze wykonywane w programie GeoGebra.
2.      Ewaluacja zajęć(patrz załącznik nr 4)

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; 




Scenariusz lekcji z  matematyki
Klasa VI

TEMAT: PROCENTY- UTRWALENIE WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI.

Cel główny: utrwalenie umiejętności w zakresie stosowania obliczeń procentowych.

Cele operacyjne:
Uczeń:
§  zna i rozumie pojęcie procentu, jako ułamka  pewnej wielkości,
§  rozumie pojęcie odsetek, saldo, zysk, płaca netto, płaca brutto,
§  umie obliczać ułamek danej liczby,
§  potrafi  obliczać procent danej liczby,
§  potrafi obliczać liczbę, gdy dany jest jej procent,
§  potrafi obliczać jakim procentem jednej liczby jest druga liczba,
§  potrafi stosować obliczenia procentowe w rozwiązywaniu zadań tekstowych,
§  potrafi precyzyjnie uzasadnić otrzymane rezultaty i wyciągnąć wnioski,
§  umie opisać różne sytuacje z realiów życia(ekonomia) stosując język matematyki,
§  umie współpracować w zespole(słuchać innych, stawiać pytania,),
§  ponosi odpowiedzialność za wykonywane zadanie w grupie,

Forma: praca zbiorowa, praca w grupach(gry  dydaktyczne).
Metody:
q  podające- objaśnienia nauczyciela,
q  praktyczne- rozwiązywanie zdań,
q  problemowe,
Typ: lekcja utrwalająca
Środki dydaktyczne: domino matematyczne, plansza, krzyżówka,



PRZEBIEG LEKCJI:

I.  WSTĘP


Zadanie( praca zbiorowa-  tabela zapisana na planszy)

Dopasuj rozwiązanie do  polecenia. Do każdego polecenia sformułuj odpowiedź.
A)    Jakim procentem liczby 75 jest liczba 15 ?
B)     Ile wynosi 15 % liczby 75 ?
C)     75 % pewnej liczby to 15. Jaka to liczba?

I.                    x- szukana liczba

II. x- szukana liczba
III. x-  liczba procentów

x  to 15 % liczby 75
x=0,15*75
x=11,25


75 % liczby x to 15





x% liczby 75 to 15




II.                LEKCJA WŁAŚCIWA - zadania sprawdzające umiejętności uczniów


Uczniowie podzieleni są na grupy  trzyosobowe(dobór  dobrowolny).
Każda z grup otrzymuje kartę pracy  na,  której zamieszczone są zadania.

ZADANIE 1- Krzyżówka (patrz  załącznik nr 1)

ZADANIE 2- Na podstawie podanych informacji (każda z informacji jest zamieszczona na oddzielnej kartce) ułożyć zadanie tekstowe stosownie do postawionego pytania,
przy czym wykorzystać jak najmniejszą liczbę informacji. Zadanie należy rozwiązać w zeszycie.
a)      W styczniu mama wpłaciła do banku na lokatę terminową  1500 zł.
b)      Tato w styczniu wpłacił 1800 zł.
c)      Różnica pomiędzy wpłaconymi kwotami przez rodziców wynosiła 300 zł.
d)      Tato wpłacił o 20 % więcej od mamy.
e)        Zarobki  taty stanowią  6/5 zarobków mamy.
f)       Oblicz o ile złotych więcej otrzyma  tato po upływie roku od  mamy?
g)      Oprocentowanie w skali rocznej  wynosiło 8%.


ZADANIE 3 – UŁOŻYĆ  POPRAWNIE DOMINO  MATEMATYCZNE. (patrz  załącznik nr 2)

ZADANIE 4
VOLKSWAGEN  BANK direct
Lokaty 12 - miesięczne
waluta
Złotówki
Dolary
$
oprocentowanie
12$
4,5%


Pan Kowalski wpłacił do VOLKSWAGEN  BANK direct 1000 zł i 500$. Ile dolarów  będzie  na koncie pana Kowalskiego po roku od wpłaty?
A ile po dwóch latach?

III.             PODSUMOWANIE I ZAKOŃCZENIE LEKCJI.

Ocena pracy uczniów w grupach.
Zadanie i omówienie projektu: "PROCENTY".
BIBLIOGRAFIA:
1.      „Sztuka nauczania matematyki w SP”- Danuta Zaremba, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe,Gdańsk1993 r.
2.      „Czynnościowe nauczanie Matematyki”- Helena Siwek, WSiP, Warszawa 1998 r.
3.” Matematyka 2001” Poradnik dla nauczyciela klasa 4-6, WSiP, Warszawa 1998 r.

Opracowała: Jolanta Baleja
................................................................................................................................................................

           

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V

- wykorzystanie Internetu.




Temat: Odejmowanie liczb naturalnych. Porównywanie różnicowe.



Cele lekcji:

-          rozwijanie umiejętności pisemnego odejmowania liczb naturalnych,
-          kształcenie umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem,
-          wdrażanie do poszukiwania informacji w internecie

Metody i formy:
-          korzystanie z Internetu,
-          praca w grupach,

Pomoce dydaktyczne:
-          komputer przyporządkowany danej grupie,
-          karty pracy(zestaw pytań dla danej grupy),

Etapy lekcji.
I.                   Sprawdzenie i ocena pracy domowej.
Praca domowa dotyczyła zastosowania algorytmu pisemnego dodawania i odejmowania liczb naturalnych.

II.                Nawiązanie do tematu lekcji.
Przypomnienie algorytmu  odejmowania liczb całkowitych.
Nauczyciel omawia 3 przykłady na karcie pracy i poleca wykonanie tych przykładów na zasadzie pracy indywidualnej.
a)      różnica liczb 38000 i 12960,
b)      o ile jest większa liczba 1400 od liczby 398?
c). o ile jest mniejsza liczba 788 od liczby 1600?

III.             Część zasadnicza lekcji.

a) Korzystanie z Internetu( adres stron: WWW:// piastowie.kei.pl

Uczniowie znajdują w Internecie informacje zgodnie z podanym adresem.
Pytania dotyczą króla Bolesława Chrobrego oraz króla Kazimierza II Sprawiedliwego.
Czytają tekst ze zrozumieniem.

b). Praca w grupach- układanie działań do pytań umieszczonych w kartach pracy.


Bolesława Chrobry

Kazimierz II Sprawiedliwy
Jak długo żył B. Chrobry?
Jak długo żył Kazimierz II Sprawiedliwy?
Ile lat panował?
Ile lat panował?

Ile lat miał B. Chrobry, gdy został królem?
Ile lat upłynęło od czasu śmierci Kazimierza II Sprawiedliwego?
W którym roku swojego panowania spotkał się B. Chrobry z Ottonem w Gnieźnie?
Ile lat miał Kazimierz II Sprawiedliwy, gdy został królem?

IV.             Utrwalenie omawianego materiału.

V.                Zadanie i omówienie pracy domowej.

·         Wyszukaj w Internecie, jakie są wysokości największych szczytów w Tatrach oraz Beskidach.
·          Wypisz te wysokości. tabeli.
·         Oblicz, jaką jest różnica wysokości między Rysami ,  a Śnieżnicą.

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""


Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI

Temat: Różne sposoby interpretacji danych statystycznych.

Cele lekcji:
-          zapoznanie ze sposobem przedstawiania danych statystycznych za pomocą  diagramów słupkowych i kołowych,
-          - kształcenie umiejętności korzystania z aplikacji Excel w celu wykonania diagramu słupkowego i kołowego,
-          wdrażanie do precyzji i dokładności w przedstawianiu wyników swoich badań,
-          wyrabianie umiejętności wyciągania odpowiednich wniosków z zebranych danych,
Metody:
-czynnościowa, poszukująca,
Formy:
-praca w grupie,
-praca samodzielna,
Pomoce dydaktyczne: komputer z aplikacją Excel

                                                                          Etapy lekcji:      
I.                   Część wstępna.
a)      Sprawdzenie pracy domowej.
Zadanie
Przeprowadzić badania  n/t „Jakie czasopisma czytają najczęściej dziewczyny, a jakie chłopcy?
Uczniowie w domu mieli opracować wyniki badań dotyczące danej tematyki. Wyniki zostały przedstawione w postaci tabeli.

Rodzaj czasopisma
Dziewczyny
Chłopcy
Komputer , Świat
3
8
Claudia
9
 -
Motoryzacja
 -
3
...






b)Przypomnienie różnych sposobów opisu danych statystycznych.

II.                Nawiązanie do tematu lekcji.
Nauczyciel informuje, że na lekcji dzisiejszej zapoznają się również z innym sposobem przedstawiania swoich badań.

 Praca uczniów polega na wykonaniu diagramów słupkowych  do wyników badań zadania z pracy domowej.( z tego można zrezygnować, kwestia czasu)
Nauczyciel koordynuje pracą uczniów, wyjaśnia sposób zaznaczania tabeli w arkuszu kalkulacyjnym, a następnie wykonania tabeli.

III. Część zasadnicza


Zadanie 1 (praca w grupach).
„Ile czasu poświęcam dziennie na  różne  formy  spędzania czasu wolnego”?
a)wykonanie tabelki,
b)wykonanie diagramu słupkowego(łącznie dla całej grupy),
Forma spędzenia czasu wolnego
Czas w minutach
Łącznie czas dla grupy
(w minutach)
Uczeń 1
Uczeń 2
Uczeń 3
Gra w piłkę




Telewizja




Czytanie książek




Pływanie




Rozmowa z przyjaciółmi




Przeglądanie czasopism





Uwaga! Uczniowie wykonują  diagram słupkowy tylko dla pierwszej i ostatniej kolumny.
c ) odpowiedz na pytania:
1. Niech każdy z was spróbuje zapisać, ile czasu poświęcił wczoraj na sport, ile na czytanie, ile na oglądanie telewizji, itd.?
2. Porównajcie swoje dane. Kto z was najdłużej oglądał telewizję, a kto najkrócej?
3. Jak sądzicie, gdybyście robili dane badania w innym dniu tygodnia, ich wyniki byłyby takie same?


Zadanie 2(praca w grupach)


Przeprowadzić sondaż  w grupie na temat ”Jaka jest moja ulubiona marka samochodu osobowego?”
a)      przedstaw wyniki w postaci tabeli,
b)      wykonaj obliczenia, jaki procent badanych uczniów w danej grupie wybrał daną markę samochodu,
c)      zaprezentuj wyniki na forum klasy,
Uwaga: Wyniki badań z ostatniego zadania zostaną przedstawione na gazetce klasowej.




IV. Podsumowanie lekcji.
Odpowiedz na pytanie, w jaki sposób można uzyskać informację dotyczącą najbardziej ulubionego zespołu muzycznego w waszej klasie. Jak te wyniki przedstawić w sposób najbardziej czytelny?

V. Zadanie domowe.
a). Na podstawie diagramu z prasy w dziale gospodarczym, sformułuj pytania do informacji tam zawartych.
Lub
Wykonać ankietę dla samorządu uczniowskiego dotyczącą organizacji  dyskotek(rodzaj muzyki, rodzaj posiłku). Zebrane dane zilustrować za pomocą diagramu słupkowego i kołowego.

b) diagram kołowy przedstawia wyniki z ostatniej klasówki z j. polskiego w klasie V
 (klasa  V liczy 20 osób).





 


-          oblicz , ile osób otrzymało ocenę bdb.,db., ..., ndst.,
-          wykonaj tabelkę ,
-          przedstaw wyniki na diagramie słupkowym,



 
Bibliografia:
Podreczniki i zbiory GWO





                                                         




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz